تازه ترین خبــرها
نصب تابلوهای آموزشی در کلینیک های بعثت شهر کرمان
برگزاری جلسه بررسی فرم های آماری شیرمادر و مشکلات مرکز مشاوره شیردهی در سامانه سیب
بازدید کارشناسان معاون بهداشتی از روند اجرای برنامه تحول سلامت و پزشک خانواده در شهرستان بافت
تشکیل کمیته هماهنگی به مناسبت هفته ملی سلامت مردان ایرانی در شبکه بهداشت و درمان رابر
برگزاری کمیته هفته ملی سلامت مردان در شهرستان راور
به مناسبت کنگره بزرگداشت 6500 شهید استان کرمان، سینمایش (ماهی در خاک) اکران می شود
کمیته هماهنگی سلامت ملی مردان در مرکز بهداشت شهرستان بافت برگزار شد
چهارمین جلسه هم اندیشی جهت اجرایی شدن برنامه تکامل ابتدای کودکی(تاک)
كلنگ احداث بيمارستان 150تختخوابي شهرستان شهربابك به زمين زده شد
حضور دانشگاه در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی دانشگاه های استان
آزمون غربالگری المپیاد علمی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی استان برگزار شد
برنامه های کمیته مراسم کنگره بزرگداشت 6500 شهید استان کرمان
مراسم بزرگداشت و تجلیل از مادران شهید برگزار شد
امام حسین (ع) : هر که خدا را ، آن‌گونه که سزاوار اوست ، بندگی کند ، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا کند.
اماکن تاریخی و طبیعت اطراف کرمان
اولین یادواره شهید حمید ادیبی برگزار شد+تصاویر
شهید حمید ادیبی از گمنامی تا....+تصویر شهید
ما بر تمامی احوال واخبار شما اگاه وآشنائیم وچیزی از شما نزد ما پنهان نیست.حضرت ولی عصر (عج)
طبیعت زیبای کرمان
متن کامل خبــر
کد خبر: 2333 | تاریخ وقوع: 1391/12/24 | تاریخ انتشار: 1391/12/24 | 7:25 AM | بازدید: 11917    


شهید حمید ادیبی از گمنامی تا....+تصویر شهید
شهید حمید ادیبی در سال 67 ودر سن 20 سالگی در منطقه فاو به شهادت رسید از این شهید والا مقام فقط نامی باقی ماند و به عنوان شهید مفقود الاثر نامیده شد.

  
 
در اوایل سال 91  و در منطقه فاو پیکر مطهر شهیدی تفحص شد که به دلیل نبود آثار  و نشانه ای از اینکه شهید متعلق به کجاست و نامش چیست در زمره شهدای گمنام نام گرفت.

 

  پنجم اردیبهشت ماه 91 بود ، دانشگاه علوم پزشکی کرمان همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) میزبان یکی از شهدای دفاع مقدس شد، این شهید والامقام در آیینی با شکوه و با حضور قشرهای مختلف مردم شهید پرور کرمان، در محل پردیزه دانشگاه علوم پزشکی به خاک سپرده شد.

هنوز تقویم سال 1391 به پایان نرسیده بود که این شهید گمنام به عنوان شهید "حمید ادیبی" نام گرفت.

 چگونه شهید  گمنام  نامدار شد؟

 "حسین ادیبی" پدر شهید می گوید: زمانی که شهید گمنام را در کرمان به خاک سپردند من در سفر حج بودم بعد از بازگشت از سفر، برادر زاده ام تعریف کرد که مادر شهید را که چند سالی است فوت کرده در خواب دیده و او در خواب بیان کرده که فرزندمان در این نزدیکی ها دفن است.

 پس از پرس و جو متوجه شدیم شهید گمنامی در دانشگاه علوم پزشکی به خاک سپرده شده است.

وقتی که برمزار شهید حضور یافتم متوجه شدم زمان، سن و مکان شهادت این شهید گمنام که بر سنگ مزارش حک شده بود با همه اطلاعاتی که در آن زمان فرزندم به شهادت رسیده،  مطابقت دارد.

پس از آن به بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مراجعه کردم و آنها نیز ما را به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس معرفی کردند در آنجا بود  از  ما خواسته شد که برای مشخص شدن هویت شهید، آزمایش های ژنتیک از خود، خواهر و برادر شهید انجام  دهیم.

 بالاخره بعد از ماهها انتظار در 22 اسفندماه سال 91 مشخص شد که شهید گمنام همان شهید حمید ادیبی است.

   شهید ادیبی رفتن به جبهه برایش تکلیف یود

پدر شهید ادیبی گفت: حمید در کلاس سوم راهنمایی مشغول به تحصیل بود که رفتن به جبهه را برای خود تکلیف دانست و برای حضور در جبهه بسیار اصرار می کرد.

  حسین ادیبی افزود: در آن زمان فرزندم 15 سال بیشتر نداشت   هرچه او را نصحیت می کردم که هنوز سن شما کم است و نمی توانید به جبهه بروید اما فرزندم بر رفتن به جبهه اصرار می کرد.

    وی ادامه داد: سرانجام برای اینکه بتواند به جبهه برود و به دلیل سن کم با دستکاری کردن  کپی شناسنامه و بالا بردن سن خود توانست  به  عنوان یک بسیجی در جبهه حضور یابد.

  وی اضافه کرد: حمید بعد از گذراندن دوره آموزشی در پادگان شهید بهشتی کرمان به عنوان بسیجی به مدت دو سال در جبهه حضور یافت.

  پدر شهید اظهار داشت: پس از دو سال حمید   به کرمان برگشت  و در رشته ریخته گری و تراشکاری فنی و حرفه ای ثبت نام کرد تا بتواند شغل و حرفه ای را برای خود انتخاب کند بعد از گذراندن این دوره ها، برای خدمت سربازی دعوت شد.

  وی ادامه داد:  در سال 65 سربازی خدمت می کرد که من خود نیز نزدیک به چهار تا پنج ماه همراه با فرزندم در جبهه حضور داشتم.

 وی بیان کرد: در دوران سربازی  دستش یک مرتبه  ترکش خورد که پس از بهبودی  باز دوباره به جبهه برگشت اما این بار نیز دستش در منطقه حادثه دید.

حسین ادیبی ادامه داد: این شهید ماهها بعد از اتمام سربازیش نیز به صورت داوطلب بسیجی در جبهه حضور داشت  ومسئولیت دیدبانی و هدایت خط آتش نیروهای خودی رادر سنگر های کمین که نزدیک دشمن بعثی بوده را بر عهده داشته .تا اینکه در منطقه فاو و در تک دشمن به شهادت رسید و  البته پس از عملیات فاو به ما اطلاع داده شد که فرزندمان شهید شده و  پیکرش مفقود الجسد است که من و مادرش سالها چشم انتظار آمدنش بودیم.

مزار فعلی شهید، محل رفت و آمد  او در دوران کودکی و نوجوانی

پدر شهید گفت:  با توجه به اینکه محل دفن شهیددر نزدیکی محل کارم  قرار دارداین مکان جای بازی دوران کودکی فرزندم می باشد  شاید چندین مرتبه  در این منطقه آمد و رفت کرده است.

پایان 24 سال چشم انتظاری

   پدر شهید گفت: 24 سال انتظار آمدنش را می کشیدیم اما امروز خوشحالم و خداوند را شاکرم .ای کاش مادرش که سالها چشم انتظار آمدنش بود نیز  در جمع ماحضور داشت.

 شهداخالصانه به جبهه رفتند

 مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان نیز در این رابطه گفت: شهدا خالصانه به جبهه رفتند و در راه خدا به شهادت رسیدند.

  " محمد رضا حسنی سعدی" افزود: چه بسا خداوند مصلحت دانسته که بعضی از شهدا در زمانی که ما در بسیاری از امور غافل شده ایم، هویت آنها را مشخص کند، تا باز به خود برگردیم و معرفتمان بیشتر شود.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، پس از اینکه هویت شهید گمنام این دانشگاه مشخص شد مسئولان استان از جمله مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان و  رییس ستاد شاهد و ایثار گر دانشگاه علوم پزشکی کرمان و سایر مسئولان در منزل پدر این شهید بزرگوار حضور یافتند.

 به گزارش وب دا، شهید " حمید ادیبی" اولین فرزند خانواده ادیبی است که در سال 1347 متولد شد و در سال 1367 و در سن 20 سالگی در منطقه فاو به شهادت رسید، پیکر این شهید والامقام در منطقه عملیاتی فاو در اوایل سال 91 به عنوان شهید گمنام تفحص شد، در آیین اولین سالروز خاکسپاری این شهید در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پنجم اردیبهشت ماه 92 برنامه های معنوی برگزار شد. 
                                                              

 


 

 

پیكر مطهر یك شهید گمنام در دانشگاه علوم پزشكی كرمان به خاك سپرده شد اولین یادواره شهید حمید ادیبی برگزار شد+تصاویر دومین یادواره شهید حمید ادیبی برگزار شدبه مناسبت سالروز تولد شهید حمید ادیبی( از گمنامی تا....)
چهارمین یادواره شهید حمید ادیبی برگزار شد برگزاری مراسم روح بخش زیارت عاشورا در جوار مزار شهید ادیبی  

 

 

 

 

 

 
نظرات کاربــران:

 
اف-پو | 1395/10/28
0
1
شهید ادیبی روحت شاد و یادت گرتمی-واقعا من از نزدیک کنار قبرت با شما راز دلی کردم و شما را به جان مادرتون قسم دادم و خیلی ممنون وسپاسگزارم که جواب وحاجت قلبی منو روا کردین و گره از کار اینجانب بازکردین واقعا من به مقام شامخ شما می بالمو از شما میخواهم که در آخرت اینجانب را هم شفاعت کنید جهت شادی روح شهید عزیزمان حمید ادیبی صلوات
| 1394/12/03
0
4
هر وقت همسرم دلش میگیرد آلبوم عکس دوران جبهه را مرور میکند از دوستان شهیدش یاد میکند . در میان این خاطرات چهار گوش همیشه عکس جوانی با نشاط و پر شور نظرم را جلب میکرد وقتی از او میپرسیدم با حسرت فراوان میگفت بهترین دوست و همسنگرم بود نتوانستم نجاتش دهم او را در سنگر جا گذاشتیم و آمدیم. حمید عزیز در خاک عراق جا ماند . خودم در خانه والدین چشم به راهش که امیدوار بودند فرزندشان اسیر شده باشد بر شهادتش ، شهادت دادم. او در آغوش من شهید شد در حالیکه معصومانه آخرین نگاهش را به من دوخته بود و اصرار داشت که زودتر منطقه شیمیایی را ترک کنم. اما مگر میتوانسنم چفیفه ام آتش زدم جلوی بینی اش گرفتم تا جایی که انگشتانم با چفیه سوخت اما فایده نداشت حمید پس از 17 ماه همراهی مرا تنها گذاشت . از ماجرای شهید نامدار دانشگاه با خبر شده بودم عکس هایش خیلی به نظرم آشنا میامد تا اینکه یک شب در حالت خواب وبیداری یادم آمد شهید نامدار پردیزه دانشگاه شهید حمید ادیبی ،همان همسنگر فرخ است که هر وقت به یادش می افتد اشک امانش را میبرد. با هیجان برخاستم آلبوم را آوردم و همه ماجرا را برای همسرم تغریف کردم. این بار هم اشک امانش را بردید اما این بار اشک شوق بود اشک کسی که پس از سالها گمشده اش را یافته است. آری این شهید عزیز و با کرامت حالا علاوه بر خاک و خانه خویش به آغوش دوستانش هم باز گشته است. حالا هر وقت همسرم دلگیر است میدانم کجا بیشتر از هر جای دیگری آرامش میکند ....
بهورز شهداد | 1394/06/11
2
3
سلام روز بهورز مراسمی برای شهید بهورز حسن رضا پور بگیرید واز خانواده ان تجلیل بعمل اورید .
| 1394/06/04
5
1
بدحجابی زن ازبیغرتی مردان است
| 1394/02/22
2
4
سلام بر شهیدان والامقام . ممنون خدا هستم که به من حقیر این سعادت را ارزانی داشته که هر هفته در هنگام عبور از مسیر هفت باغ به این شهید عزیز سلام میدهم .و از ایشان طلب شفاعت میکنم
نوری | 1394/01/09
1
3
روحت باروح سرورشهیدان محشورشودماراهم شفاعت کن
javad | 1393/07/05
0
6
ای شهید والا مقام خوشا به سعادت شما،ما را هم دریاب
| 1393/07/01
1
4
آنان که رفتندکاری حسینی کردند انان که ماندندبایدکاری زینبی کنند وگرنه یزیدیند
بي نام | 1393/05/13
0
5
اگر شهداء نبودند مملكت روي امنيت وارامش نداشت.ما بهتر از همسايگان نبوديم
| 1393/04/22
1
3
شهیدان زنده اند الله اکبر و چه مظلومانه بخاک سپرده شدی و ما چه بیرحمانه فقط نگاه کردیم. آه.... حمیدجان شفاعت ما بظاهر مسلمانان یادت نره................
خوش شانش | 1393/03/21
0
4
من به خودم می بالم که افتخار این را پیدا کردم چند ثانیه ای زیر تابوت این عزیز را بگیرم انشا الله قبول باشد
محمد | 1393/02/26
0
4
شهیدان را شهیدان میشناسند....کاش مارانیزشفاعت کنند..کاش قدری به خود اییم وبدانیم که تا ابد این مملکت مدیون خون شهیدانی چون حمید عزیز است.....
KHOOMOL | 1393/02/04
0
8
حمیدجان سلام جدا خیلی خوب وقشنگ جواب این روشنفکرای تازه به دوران رسیده رودادی که زخم زدن به دل ما ومیگفتن توعراقی هستی
محمودی رضا | 1392/12/24
1
6
شهید ادیبی یک حجت خداشناسی برای کلیه بی دینان است ببینید عظمت طی طریق شهدا را واحراز هویتشان را
داود | 1392/11/02
0
6
درود خدا و سلام فرستاده بحق او به همه شهيدان راه اسلام عزيز و وطن عزيزمان ايران و سلام خاص به شهيد حميد اديبي٠٠٠مرا نيز درياب انشاالله امين
| 1392/11/02
0
5
درود خدا و سلام فرستاده بحق او به همه شهيدان راه اسلام عزيز و وطن عزيزمان ايران و سلام خاص به شهيد حميد اديبي
غريبه | 1392/02/30
0
8
دلم براي آن حال و هوا تنگ شده.حال و هواي پيدا شدنت.دوباره مرا به خود آور.
بازگشته | 1392/02/15
0
17
حمید آقا من را هم شفاعت کن
| 1392/02/03
0
8
دستتان درد نکند ، خبر رسانی خوبی بود. اگر ممکن است در اولین فرصت بنر شایسته ای که درخور شان شهید بزرگوار باشد از تصویر ایشان آماده و در محل پردیزه نصب شود؛ زیرا ایشان دیگر گمنام نیستند :)
ياسر كاووسي | 1392/01/10
2
53
پايان 24 سال چشم انتظاري را براي پدر و مادر اين شهيد والامقام و مردم كرمان تبريك و تهنيت مي گويم.انشاء الله باعث خير و بركت باشد.
| 1392/01/08
1
12
وَ لا تَحسَبَنَ الَذینَ قُتِلوُا فِی سَبیِلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِهِم یُرزَقون »
نادم | 1391/12/27
1
23
شرمنده ایم میزبان خوبی برایت نبودیم.با حرفهای احمقانه مان دلت را شکستیم.تو را به حضرت زهرا(س) حلالمان کن.
یکی از خادمین شهید | 1391/12/26
2
15
دو نکته را باید متذکر شوم اول اینکه ما افتخاری میزبانی این شهید را داریم که این چیز کمی نیست امیدوارم قدر ان را بدانیم.دوم اینکه بعضی به حرف دوستان خرده میگرفتند که مگر میشود شهید محل دفن خود را مشخص کند .امروز می بینیم که واقعا این جایگاه نزدیکترین محل به خانه ومحل کار پدر ومحل بازی دوران کودکی اوست واین خود از عجایب است
بسیجی | 1391/12/26
1
14
یاد ما هم باش
مهدی | 1391/12/26
1
8
سلام و تشکر از سایت خوبتان که البته برای اولین دفعه و به برکت خون این شهید عزیز است که به اینجا رسیده ام... الغرض... از آقا یا خانم « بی نام » درخواست دارم که کامنتشان را توضیح بیشتری بفرمایند. یا حتی اگر خود شما دوستان این سایت اطلاعی دارید بفرمائید... ممنون و تشکر... امیدوارم خداوند متعال ما را شرمنده این شهیدان نفرماید... وگرنه همه جوره مدیونیم...
همکار | 1391/12/26
3
12
بهتر بود این مسئله مهم را رسانه ای میکردید.نه فقط اطلاع رسانی در سطح محدود.چون ما با شهید بد کردیم بد
غریبه | 1391/12/26
5
15
ببخش ما را
دوست | 1391/12/26
6
27
کاش کمی با فکر و تدبر در موردت حرف میزدند.کاش بدون دلیل نمیگفتند ایرانی نیستی.با این اوضاع سرافکندگی از آن ما شد و بس.برایمان دعا کن که حرف های باد هوا را زودتر از واقعیت باور نکنیم.برایمان دعا کن آدم شویم آدم.برایمان دعا کن ارزشهایتان را پایمال نکنیم
بی نام | 1391/12/24
8
70
شاید راز فاش شدن نامت جواب کسانی بود که گفتند ایرانی نیستی چقدر سخت است این تهمت که نیستی از این خاک خاکی که برایش جان داده ای وگمنامی یعنی گم شدن در نور حقیقت الهی وتو هنوز برای ما گمنامی

نام:
ایمیل:  
نظر:
    عدد فــوق را در کــادر ذیــل وارد نمــائید
طراحی، اجرا و پشتیبانی : karamoozian.ir